Pierwszy szpital psychiatryczny powstał w XIII w. Londynie i nazywał się Bethlehem. Pacjentów trzymano w klatkach i przykuwano łańcuchami do ścian. Za opłatą można było przyjść do szpitala i ich zobaczyć- jak w zoo.

 

XVIII w.- William Battie oświadczył, że jego szpital jest w stanie wyleczyć chorych psychicznie. Zbił fortunę na swoich szpitalach, które zakładał w Anglii. Choć jego "leczenie" nie przynosiło rezultatów, Battie zapoczątkował boom na szpitale.

 

Wysyp szpitali nastąpił w XIX w. Budowały je przeważnie rządy poszczególnych państw. W szpitalach stosowano przykładowe "kuracje":

 

-poddtapianie pacjenta w trumnie. Trumnę z pacjentem spuszczono do wody, a potem "ratowano" pacjenta;

-zawijanie pacjenta w mokre prześcieradło i umieszczanie go w wodzie. Miało to na celu usunięcie toksyn z ciała (sic!)

 

Śmiertelność w szpitalach była bardzo wysoka. 

 

Dr Benjamin Rush, którego ogłoszono w 1965 Ojcem Amerykańskiej Psychiatrii;  twierdził, że przyczyną chorób psychicznych jest nadmierna ilość krwi w głowie. Głowa samego Rush'a zdobi logo Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dr Rush napisał podręcznik, który był w użyciu przez 70 lat. Skutki "terapii" prowadzonej przez niego były często śmiertelne.

 

Nadszedł wiek XX. Dr Henry Cotton stosował nową metodę "leczenia"- usuwał części ciała swoich pacjentów. Nazywał to przełomem w leczeniu chorób psychicznych. Usuwane były głównie zęby i migdałki; ale też mniej potrzebne narządy.

historii psychiatrii

Napisz do mnie 

lovespeech@protonmail.com